O metodzie i autorze:


Joga to połączenie, umiejętność godzenia różnych czynności to równowaga.

"Joga to połączenie ciała, umysłu, inteligencji z głębinami duszy"
B.K.S. Iyengar

    Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar jest jednym z najwybitniejszych nauczycieli jogi na świecie. Urodził się na południu Indii w 1918 roku. Od szesnastego roku praktykuje jogę. Przed nim całe pokolenia mistrzów na przestrzeni tysięcy lat zgłębiali jej tajniki w odosobnionych miejscach. Twórcą jogi jest Patanjali który napisał Joga - sutry w 200 r. przed Chrystusem.
    B.K.S. Iyengar usystematyzował tę wiedzę i odsłonił tajemnicę w jaki sposób może praktykować jogę przeciętny człowiek.Jego uczniowie wybudowali w Punie Instytut, w którym On oraz Jego dzieci Prashant, Geeta nauczają ludzi z całego świata. Mamy zatem cudowną sposobność poznania jak wzmocnić się na poziomie fizycznym i psychicznym.
Opracowane zestawy cwiczeń - pozycji dają stabilność, zdrowie i lekkość. Pranayama (ćwiczenia oddechowe) dotleniają, oczyszczają emocje, regulują ciśnienie krwi. W metodzie opracowanej przez B.K.S. Iyengara występuje niespotykana dokładność, precyzja ruchu, dlatego początkowo praca z nauczycielem jest konieczna. Prowadzi ona do uważności i koncentracji, do stabilności ciała i umysłu. W metodzie tej są używane pomoce: pasek, kostka, koc, mata, krzesło, lina - po to by zabezpieczyć ciało przed urazami. B.K.S. Iyengar w swoim instytucie w Punie wraz z innymi doświadczonymi nauczycielami prowadzi jogę terapeutyczną. Do klasy medycznej przybywają ludzie z poważnymi problemami zdrowotnymi. Często wspólna praca - praktyka przynosi zdrowie i nową jakość życia.


O zajęciach

Zalecenia dla wykonujących asany (na podstawie "Światła jogi" B.K.S. Iyengara)

  • Praktyka jogi to praktyka długoletnia - wymagane cechy charakteru - wiara, wytrwałość, konsekwencja, dyscyplina wewnętrzna.
  • Do wykonywania asan (pozycji) najlepiej przystępować z pustym żołądkiem (po obfitym posiłku należy odczekać cztery godziny)
  • Kąpiel przed i po asanach odświeża ciało i umysł
  • Należy zgłosić nauczycielowi istotne problemy zdrowotne
  • Podczas wykonywania ćwiczeń nie powinno się odczuwać napięcia w twarzy, oczach, uszach ani w oddychaniu
  • Początkowo ćwiczymy z otwartymi oczami - możesz je zamykać dopiero gdy opanujesz asanę
  • Podczas praktyki ciało jest aktywne, mózg bierny, obserwujący i czujny
  • Oddychamy nosem, nie ustami, nie wstrzymujemy oddechu
  • Osoby cierpiące na odklejanie siatkówki oka nie wykonują pozycji odwróconych
  • Podczas ciąży przez pierwsze trzy miesiące w sposób zmodyfikowany można wykonywać pozycje-jednak bez napinania brzucha-należy zgłosić ten stan. Baddha-konasana i uparistha-konasana mogą być praktykowane przez całą ciążę
  • Po trzech miesiącach po porodzie można przystępować do praktyki.
Błędna praktyka wywołuje złe samopoczucie.
Prawidłowe wykonywanie pozycji przynosi uczucie lekkości w ciele, rześkość, radość i zdrowie.